Style ogrodów

Planując ogród zastanawiamy się w jakim stylu go urządzić ,by był jak najbliższy naszym oczekiwaniom ,pasował do architektury budynku i otoczenia Marzy nam się ogród ,ale nie zawsze jesteśmy w stanie nakreślić dokładnie jak on ma wyglądać ,chcemy żeby był niepowtarzalny dostosowany do stylu życia i możliwości finansowych,Nie musimy sztywno trzymać się reguł,niech one będą podpowiedzią ,a style ogrodowe traktujmy jedynie jako przewodniki, które wskazują ewentualną drogę, ale pamiętajmy, że zawsze możemy wybrać własną...

Styl francuski (formalny)

jest charakterystyczny dla posiadłości barokowych. Cechuje go prostota, teatralność, ład i porządek oraz symetryczność kompozycji. Drzewa i krzewy są równo uformowane i przystrzyżone, a często ukształtowane w przeróżne figury i kształty(najczęściej bukszpany, cisy, tuje). Proste ścieżki i aleje porządkują przestrzeń. Wprowadzane są także elementy dekoracyjne jak rzeźby i ozdobne ławki oraz tworzone szpalerowo labirynty i przeróżne elementy wodne – baseny czy stawy.

Styl angielski (romantyczny)

to przede wszystkim duża przestrzeń bez ogrodzeń z rozległymi rabatami kwiatowymi, kwitnącymi drzewami i wypielęgnowanym trawnikiem. Ogród pełen tajemniczych zakątków i stylowych dekoracji najczęściej nawiązujący do przeszłości poprzez budowanie np sztucznych ruin, świątyń. Charakterystyczne dla tego stylu są również wszelkiego rodzaju pnącza oplatające altany i pergole, np. kwitnące wisterie, powojniki i pnące róże. Romantyczności i tajemniczości dodają też bluszcze obficie pnące się po murach i ogrodzeniach. Angielski ogród naśladował naturalny krajobraz i kładł nacisk na asymetrię, malowniczość, nieregularność i swobodę.

Styl nowoczesny (minimalistyczny )

zaprojektowany jest dla ludzi zabieganych i zapracowanych. jego cechą charakterystyczną jest prostota kompozycji To harmonia połączenia małej architektury oraz eleganckich mebli z dobrze dobranymi gatunkami roślin, automatycznym nawadnianiem i oświetleniem. Podporządkowany funkcji wypoczynkowej, oszczędny w materiały i gatunki, duże powierzchnie trawnika, proste wzornictwo, geometryczne kształty. Pasuje do niego basen, kort czy jacuzzi. Barwy są świeże i czyste, kontrasty mocne, a roślinność masywna, o mocnych liniach, np. trawy lub funkie.

Styl japoński

to ogród, który cechuje harmonia, prostota i elegancja. Przy projektowaniu należy trzymać się obowiązującej zasady "mniej, znaczy lepiej". W ogrodach japońskich żaden element nie powinien zbytnio zwracać uwagi patrzącego. Inspiracją tego stylu jest natura, tak więc woda, kamień i malownicze kompozycje roślinne to wiodące elementy w ogrodzie japońskim.Najczęściej używane rośliny to: azalie japońskie, klony palmowe, magnolie, wiśnie oraz peonie.

Styl wiejski

to naturalność, prostota swojski, swobodny klimat. Charakterystyczne dla tego stylu jest ogrodzenie, wykonane przeważnie z drewnianego płota lub surowego kamienia. Ogród wypełniony barwnymi, pachnącymi rabatami kwiatowymi. Styl ogrodu jest tak skonstruowany, że warzywa, zioła, kwitnące rośliny oraz drzewa i krzewy owocowe rosną obok siebie swobodnie się rozrastając. Kształt nawierzchni i rabat wyznaczają nieregularne linie. Kompozycje roślinne, układ nawierzchni, elementy małej architektury sprawiają wrażenie, że wszystko jest przypadkowe. Najlepiej ten styl wpisuje się w wiejski charakter obejścia łącząc się ściśle z otaczającym krajobrazem. Rośliny w takim miejscu powinny być popularne, niewyszukane, spotykane "za płotem" Barwy i faktury poszczególnych elementów w takim ogrodzie muszą współgrać ze sobą, tworzyć jedną całość ale tylko pozornie stwarzać przypadkowy nastrój i delikatny chaos.

Styl śródziemnomorski

styl ten charakteryzuje nawierzchnia wyłożona płytami tarasowymi czy kostką brukową oraz elementy małej architektury takie jak rozety, obrzeża, murki i schody. Materiały stylizowane na naturalny kamień cieszą się ogromną popularnością, wprowadzają ciepłą atmosferę i śródziemnomorski nastrój. Dominują rośliny pnące i wonne zioła. Rośliny zalecane w tego typu ogrodach to m.in.: cyprysy, majeranek, oregano, pelargonia, jałowiec, rozmaryn, lawenda, szałwia, tymianek.